Primăria Municipiului Dorohoi, prin domnul primar ing. Dorin Alexandrescu a semnat miercuri, 17 mai 2023, contractul de execuție lucrări pentru Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” aferent obiectivului de investiţii „Reabilitarea unităţilor de învăţământ şi infrastructură rutieră în municipiul Dorohoi”, cod SMIS 125975.

Finanţarea proiectului se realizează prin fonduri europene şi locale.

Contractul de lucrări pentru Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” a fost atribuit asocierii dintre S.C. GAFCO S.R.L. &S.C. CORNELL’S FLOOR S.R.L., fiind în valoare de 4.395.481,13 lei fără T.V.A.

Lucrările propuse rezidă în: modernizarea şcolii existente, respectiv remodelarea arhitecturală a faţadelor clădirii, realizarea unei scări de incendiu, înlocuirea acoperişului, construirea unui teren de sport modern şi a unei mini-scene exterioare acoperite pentru diverse evenimente şcolare, realizarea şi dotarea unui loc de joacă pentru copii, amenajarea trotuarelor, aleilor şi rampei de acces pentru persoanele cu dizabilităţi, plantări de arbori decorativi, cât şi alte lucrări care vor duce la dezvoltarea activităţilor educative, şi implicit la îmbunătăţirea actului educaţional din municipiu.

Lucrările de execuție vor fi demarate începând cu data de 26.05.2023, conform Ordinului de începere a lucrărilor.

Proiectul de modernizare şi dotare a şcolii are ca termen de finalizare data de 31.12.2023.

Ultima actualizare (Joi, 18 Mai 2023)